herbata rooibos

Rooibos i jego ciekawa historia

Rooibos – napar, a jednak nie herbata

Choć rooibos znany jest dopiero od około 100 lat, to opinia o jego prozdrowotnych właściwościach zdążyła się już utrwalić. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy i ciekawy smak zdobywają mu coraz więcej wielbicieli.
Choć potocznie używa się nazwy herbata rooibos, w rzeczywistości ten rosnący w RPA czerwonokrzew afrykański nie jest krzewem herbacianym, ani nie jest z nim spokrewniony. Mimo to smakosze pytani o najlepsze herbaty wymieniają rooibos (nazywany również czerwoną herbatą), gdyż uzyskuje się go podobnie jak liście herbaty i pije w postaci naparu.

Historia herbaty rooibos

Herbata rooibos pojawiła się w Europie na początku XX wieku za sprawą Rosjanina Benjamina Ginsberga, kupca handlującego herbatą, który uważany jest za odkrywcę walorów czerwonokrzewu. Wówczas napar z igiełek rooibosa pili holenderscy osadnicy, ponieważ herbata czarna była znacznie droższa. Na rynku pojawił się w roku 1904, ale prawdziwą popularność zyskał w latach 30-tych, gdy chirurg i botanik dr P. Le Fras Nortier potwierdził jego prozdrowotne działanie. Wtedy już w górach Cederberg, gdzie roślina występowała naturalnie, zaczęto ją uprawiać na szeroką skalę. Druga wojna światowa spowodowała duży kryzys na plantacjach czerwonokrzewu. Dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, po powstaniu Redbos-Tea-Control-Board, uprawa rooibosa zaczęła się ponownie rozwijać. Dziś każdy sklep z herbatami oferuje rooibos w liściach lub torebkach.

Wiele właściwości czerwonokrzewu

Rooibos najpierw intryguje smakiem – łagodnym, o słodkawo – miodowym posmaku, bez goryczki dzięki niskiej zawartości garbników. Ma też ładną bursztynową barwę. Pity regularnie ujawni swoje walory zdrowotne. Bogaty w przeciwutleniacze wzmacnia układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi i spowalnia procesy dzielenia się komórek, dzięki czemu działa przeciwnowotworowo i przeciwstarzeniowo. Przeciwdziała cukrzycy i stanom zapalanym. Nożna go także stosować zewnętrznie w postaci okładów. Jest bogatym źródłem witamin i mikroelementów. Jest pozbawiony kofeiny i w większości taniny, dlatego może być pity przed snem, a także przez dzieci. Warto więc swój domowy zestaw herbat wzbogacić o susz rooibosa.

Sposób zaparzania

Dobra herbata zachowa wszystkie swoje dobroczynne właściwości, jeśli będziemy zaparzać ją w papierowym filtrze przez około 4-5 minut przy użyciu wody o temperaturze około 95 stopni. Smacznego!