herbata earl grey

Earl Grey jako baza do przygotowania różnych napojów

Baza do innych napojów czyli earl grey

Jedna z najpopularniejszych herbat na świecie, aromatyzowana przy pomocy olejku bergamotowego, czyli earl grey, nadaje się do picia nie tylko jako samodzielny napój. Jest także doskonałą bazą pod inne, w szczególności schłodzone napoje podawane w upalne dni. Słodkie soki, przez wysoką zawartość cukru są w stanie ugasić pragnienie tylko na krótką chwilę. Z kolei woda, choć konieczna do życia i zdrowa, to sama w sobie nie ma zbyt wiele smaku. Przy lejącym się z nieba żarze najlepiej jest napić się mrożonej herbaty, która orzeźwi i przyniesie natychmiastową ulgę.

Owoce, imbir, cynamon

Choć tradycyjny earl grey powstał na bazie czarnej herbaty, to dziś spotyka się różne jego odmiany. Dostępne są liczne herbaty świata z dodatkiem olejku uzyskanego z pomarańczy bergamoty. Wzbogacona w ten sposób herbata zielona czy oolong, nazywana też niebieską lub turkusową, będzie doskonale smakować z plasterkiem cytryny, liściem świeżej, aromatycznej mięty i lodem.
W swojej klasycznej formie, herbata earl grey często podawana jest wraz z owocami sezonowymi, takimi jak jagody, maliny i wiśnie. Jej wyraźny, rozpoznawalny smak, świetnie łączy się z owocowymi nutami. Podana w taki sposób, nawet świeżo zaparzona i gorąca, zachowa swoje orzeźwiające właściwości w najbardziej upalne popołudnie.
Innym możliwym i smacznym wariantem, jest herbata z imbirem lub innymi przyprawami korzennymi. Można wykorzystać do niej goździki, a nawet cynamon, choć ten ostatni lepiej smakuje w długie, zimowe wieczory. Do korzennego napoju warto dodać niewielką cząstkę pomarańczy, który jeszcze silniej uwydatni bergamotowy posmak.

Gotowe zestawy i mieszanki

Jeżeli ktoś nie ma czasu na tworzenie własnych mieszanek, z pewnością woli gotowe rozwiązania nad którymi nie będzie musiał spędzić za wiele czasu. W takim wypadku dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w zestaw herbat, obejmujący różne smaki i aromaty. To także uniwersalny pomysł na elegancki prezent dla bliskiej osoby. Dzięki niemu cieszenie się wyśmienitym smakiem najlepszej herbaty jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy poczekać aż ostygnie i dodać lód.